V marci 1942 začali deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenska na územie okupovaného Poľska. Začala sa prvá etapa deportácií Židov zo Slovenska, ktorá trvala do októbra roku 1942. Počas tejto etapy bolo z územia Slovenska násilne vyvezených 57 752 obyvateľov židovského pôvodu v 57 transportoch.
Druhá séria transportov odštartovala počas okupácie Slovenska nacistickými vojskami. Prvý z nich bol vypravený 30. septembra 1944 zo Serede. Do konca vojny bolo vyvezených ďalších asi 13 500 Židov. Celkovo tak v koncentračných táboroch v dôsledku transportovania z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov.
To, čo mali tieto transporty za následok, bolo neľudské, strašné. Nesmieme zabudnúť na tých, ktorí prišli o život, je potrebné si tieto skutočnosti pripomínať, pretože sú hrozivé. Takéto činy sa nesmú nikdy opakovať.
A práve preto v stredu 22. marca 2023 zavítal na našu školu predseda Židovskej náboženskej obce v Humennom Juraj Levický, ktorý sa venuje problematike deportácií a vyhladzovania židovského obyvateľstva v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny. Je spoluautorom publikácie História židovskej komunity v Humennom a podieľal sa aj na vydaní knihy o poslednej Židovke z Uličskej doliny Blanky Bergerovej, ktorá prežila kruté podmienky a neľudské správanie nacistov v Osvienčime. K tejto téme má pán Levický veľmi blízko, keďže aj jeho rodičia zažili hrôzy koncentračných táborov.
Osobné svedectvá a príbehy sú cenným zdrojom poznania krutej doby a môžu mladej generácii, ktorá nezažila hrôzy vojny, sprostredkovať jednu z najtemnejších epizód našich slovenských dejín. Beseda nebola len o udalostiach minulých, ale bola výzvou pre mladú generáciu, aby nepodľahla hlasom volajúcim po radikálnych a nehumánnych riešeniach, ktoré rozsievajú medzi ľudí len hnev a nenávisť.
Holokaust nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých. Preto je pre nás neustále dôležité prinášať svedectvo o holokauste, a stále si uctievame pamiatku miliónov Židov, ktorí sa stali obeťami najzvrátenejšej idey novodobých dejín.
Nicola Foltýnová, Barbora Marcinová VII.O